Głos zwykłego obywatela o wydarzeniach na świecie
wtorek Styczeń 23rd 2018

Iran przystępuje do wojny

Saeqeh-fighter-jets-Iran-Air-Force2

 

[www.osecawegyf.comuf.com]

Iran przystępuje do nalotów militarnych na nowo powstałe Państwo Islamskie. Naloty nie będą skoordynowane z operacjami USA.

Taka decyzja jest pokierowana nie próbą polepszenia stosunków z krajami zachodu lecz własnymi interesami. Państwo Islamskie obejmuje terytorium części Iraku oraz Syrii ich roszczenia terytorialne dochodzą do granic Iranu, Turcji aż do Jordanii.

Territorial_control_of_the_ISIS.svg

 

[www.wikipedia.org.pl]

Głównym powodem takich ruchów jest religia oraz sprawa Kurdów. Państwo Islamskie reprezentuje walczącą stronę sunnizmu, z kolei Iran jest krajem szyickim. Do tego sprawa Kurdów (6 mln), którzy też są sunnickim społeczeństwem i walczą cały czas o niepodległość w północno-zachodniej części Iranu. Można spodziewać się też, że Turcja będzie musiała borykać się takimi problemami w której żyje ich najwięcej, bo aż 12 mln.

Kurdish-inhabited_areas_of_the_Middle_East_and_the_Soviet_Union_in_1986

[www.wikipedia.org.pl]

Sytuacja na Bliskim Wschodzie zmusza do zmiany założeń dyplomacji krajów zachodnich oraz sąsiadów Państwa Islamskiego. Zajmując się Syrią i wspierając rebeliantów państwa zachodnie stworzyli bardziej groźnego wroga. Wroga, który ma pod kontrolą szyby naftowe w północnym Iraku, mają pieniądze i bardzo łatwy dostęp do nowych członków, którzy poprzez sukcesy militarne Państwa Islamskiego chętniej przyjeżdżają nawet z Europy Zachodniej.

Komentuj